Od kilku dni na wybranych kamienicach, na dwudziestu ulicach w centrum miasta zobaczyć można tablice informacyjne, które Fundacja „Nasza Historia” aktualnie zamontowała w Kaliszu.

Jest to „Przewodnik po Kaliskich ulicach” który powstał dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

W ramach tego projektu oznaczono tablicami wybrane 20 ulic, noszących nazwy bądź nazwiska wybitnych postaci, o niebagatelnym znaczeniu dla kultury i historii Kalisza.

Wykonano 20 tablic (40 x 40 cm), na których zapisane są krótkie opisy historii ulicy bądź biografii patrona. Wszystkie tablice zostały zamontowane na elewacjach wybranych kamienic.

Realizując ten projekt chcemy przywrócić i upowszechnić pamięć o historii kaliskich ulic i zasłużonych kaliszan, będących ich patronami, zarówno wśród osób młodych jak również starszych mieszkańców Kalisza a także przebywających w Kaliszu turystów – powiedział  nam prezes Fundacji Tomasz Chlebba.

Stworzony przewodnik po kaliskich ulicach, w formie oznaczeń tablicami, będzie ułatwiał i pozwalał poznawać historie kaliskich ulic o dowolnej porze dnia, bez konieczności korzystania z tradycyjnych map czy odwiedzania punktów informacji turystycznej. Skanując kod QR umieszczony na każdej tablicy, urządzeniem mobilnym, będzie możliwe połączenie ze stroną internetową i zapoznanie się z pełniejszym opisem historii ulicy, biografii jej patrona oraz z zamieszczonymi ilustracjami.

Informacje na stronie internetowej będą dostępne w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Uzupełnieniem projektu, jest broszura pt. „Przewodnik po Kaliskich ulicach”, stanowiąca informator o lokalizacji wszystkich dwudziestu tablic. W skład publikacji wchodzą mapki poglądowe z zaznaczonymi na planie miasta ulicami i kamienicami na których znajdują się tablice.

Broszura będzie bezpłatną publikacją dostępną w wybranych punktach miasta.

IMG 20191214 135243   IMG 20191214 140704   IMG 20191214 180040

Okadka broszury

Dzięki uprzejmości pracowników i zaproszeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w piątek 23 lutego 2018 r. odbył się wernisaż wystawy, która jest zwieńczeniem akcji ,,Podziel się swoją historią”.

Jest to już trzecie miejsce jej ekspozycji, po Klubie Osiedlowym Kalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, holu I piętra Starostwa Powiatowego w Kaliszu zostaliśmy zaproszeni w gościnne progi uczelni.

Aktualne zainteresowane osoby mogą ją oglądać na terenie uczelni.

DSC0339 1 DSC0349article DSC0332

5a9698a0c048b osize933x0q70h6856595a9698760edc3 osize933x0q70h4eb44aarticle DSC0320

Zdjęcia ze zbiorów PWSZ, http://kalisz.naszemiasto.plhttp://www.calisia.pl

No i jest...pierwszy album o Kaliszu stworzony przez Kaliszan.

"Kaliszanie Kaliszanom" taki nadaliśmy mu tytuł. Album ten jest pokłosiem pierwszej w historii Kalisza, tak dużej akcji społecznej wśród kaliszan o której pisaliśmy wcześniej...http://fundacja-nasza-historia.org.pl/index.php/11-akcja-spoleczna-pt-podziel-sie-swoja-historia.

Książka składa się z blisko 180 zdjęć - wybranych spośród 600 zeskanowanych fotografii - udostępnianych w 2017 roku, w ramach akcji społecznej "Podziel się Swoją historią".

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy pomogli stworzyć ten unikatowy album.

Egzemplarz bezpłatny otrzyma każda osoba która przekazała zdjęcia w ramach akcji.

Akcja była finansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Jedyna przykra informacja to, że nie jest on przeznaczony do sprzedaży komercyjnej ze względu na bardzo niewielki nakład.
Chyba, że znajdzie się sponsor który sfinansuje dodruk.

Poniżej kilka wybranych zdjęć z albumu.

Kopiowanie zdjęć dozwolone pod warunkiem podania źródła (licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported).

Okadka Kaliszanie Kaliszanom

zdjecia z ksiazki 1 21zdjecia z ksiazki 1 22zdjecia z ksiazki 1 1

zdjecia z ksiazki 1 3zdjecia z ksiazki 1 5zdjecia z ksiazki 1 8

zdjecia z ksiazki 1 10zdjecia z ksiazki 1 11zdjecia z ksiazki 1 14

zdjecia z ksiazki 1 12zdjecia z ksiazki 1 15zdjecia z ksiazki 1 16

Na zaproszenie Biura Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Fundacja nasza także będzie współorganizatorem Akcji pt. "Obierz Kurs na Śródmieście" której głównym celem jest pokazanie mieszkańcom potencjału śródmiejskich przedsiębiorców, także poprzez pryzmat historii Kalisza.

Zapraszamy więc mieszkańców w piątek 29 września 2017 r. o godz. 19:30 do Kawiarni Anabel - Główny Rynek 9, na pierwszy otwarty pokaz dwóch odcinków filmów dokumentalnych pt. "Jak zmieniał się Kalisz", dzięki którym w prosty i przystępny sposób poznacie Państwo historię Kalisza zapisaną na dawnych fotografiach.

Natomiast w dniu 30 września 2017 r. zapraszamy na godz. 18:00 do Columbus Coffee - ul.Kanonicka 1, na pokaz dwóch wspaniałych filmów z archiwów TVP zrealizowanych w Kaliszu w 1984 r.

Pierwszy film nosi tytuł "Koniec czasu oswojonego", drugi "Kalisz 1914"

kurs       Ulotka kurs Ulotka kurs